Forum Daihatsu Strona Główna Forum Daihatsu
Forum poświęcone tematyce aut japońskiej marki Daihatsu.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Na co zwrócić uwagę przy kupnie Materii?
Autor Wiadomość
ma_ko 

Dołączył: 18 Lut 2018
Posty: 2
Skąd: Gorzów
  Wysłany: 2018-02-18, 22:17   Na co zwrócić uwagę przy kupnie Materii?

Witam, pierwszy post i od razu mam pytanie. Znalazłem niedaleko mnie Materię 1.5 w automacie, nieco zapuszczoną co prawda (brak tylnego reflektora, trochę rys) ale za to w dobrej cenie.

Sprzedający mówił że autko jest w pełni sprawne ale podobno na desce rozdzielczej jest lampka sygnalizująca temperaturę oleju w skrzyni i podobno nie można czy też nie powinno się ruszać dopóki ona nie zgaśnie (ale nie wiem jaki czas się swieci po włączeniu zapłonu) - a przynajmniej tyle zrozumiałem z rozmowy.
Jutro jadę go oglądać i tak ale chciałem rozwiac wątpliwości:
Czy taka lampka faktycznie jest w tym aucie i czy to normalne?
Ew. na co ogólnie zwrócić uwagę przy oględzinach?
Są w tych samochodach jakieś miejsca często korodujące?
Słyszałem że były też wersje 4WD? Sprzedający niestety nie wie jaka to wersja. Można to jakoś sprawdzić na szybko?
Rozumiem że klima jest manualna? Czybyły też wersje z klimatronikiem?

To będzie być może moje 3 auto i 3 z automatem (lubie komfort) a auto ma super wygląd więc zastanawiam się nad nim ;)
 
 
Joki 
Administrator


Samochód: Suzuki Baleno
Dołączył: 17 Wrz 2015
Posty: 1934
Skąd: Białystok
Wysłany: 2018-02-19, 08:53   

Oglądałem to ogłoszenie wczoraj i moim zdaniem tam jest jakaś gruba wtopa. Cena nie wynika z przypadku. Nie licząc wspawanej tylnej, prawej ćwiartki, pewnie skrzynia do wymiany?
Słabe strony to niezbyt dobre zabezpieczenie antykorozyjne, spalanie przy większych prędkościach no i nieco mniejsza dostępność części w porównaniu do innych aut.
Nie wiem czy jest tam kontrolka temperatury skrzyni. Mam gdzieś serwisówkę. Postaram się wieczorem sprawdzić.
Pod kątem korozji oglądaj progi, krawędzie nadkoli, szczególnie tylnych przy łączeniu z progiem i zderzakiem. Tylne podłużnice, boki i od spodu koło sprężyn.
4WD od razu poznasz zaglądając pod spód. Będzie wał i tylny most zamiast belki.
Nie słyszałem o klimatroniku w Materii.
_________________
Sebastian
http://logado.pl
 
 
Krzysiek. 


Samochód: bylo min.Colt.Celica.Prelude,Yrv,CivicJest Materia
Dołączył: 01 Lut 2017
Posty: 433
Skąd: Zamosc,okolice
Wysłany: 2018-02-19, 10:10   

Niedawno w "Motorze" lub "Auto Swiecie" byl artykul o wersjach roznych aut do ktorych brak czesci,nawet tych eksplatacyjnych.Bylo min o Hondzie Legend,Mazdzie Xedoxs 9 i Daihatsu Materia 1,5 automat.Problem to calkowity brak czesci do skrzyni i silnika,ktory nie ma nic wspolnego z toyotowskim 1,5.Jezeli Materia to 1,3 gdzie mozna dobrac czesci z Toyoty.
 
 
Joki 
Administrator


Samochód: Suzuki Baleno
Dołączył: 17 Wrz 2015
Posty: 1934
Skąd: Białystok
Wysłany: 2018-02-19, 11:01   

To prawda, silnik 1.5 z Materii nie był stosowany w żadnej Toyocie na rynku EU. Poza Daihatsu można go spotkać tylko w egzotycznych modelach Toyoty.
Części głównie ze sklepów internetowych z JP, coś tam znajdzie się w EU no i z demontażu.
Z częściami eksploatacyjnymi nie ma natomiast większego problemu.
Co do skrzyni to jest to mutacja Toyotowskiej U540 czyli Aisin A4 i jako tako dostępność jest tylko naprawy skrzyń AT nie bardzo się kalkulują w starszych autach.
_________________
Sebastian
http://logado.pl
 
 
ma_ko 

Dołączył: 18 Lut 2018
Posty: 2
Skąd: Gorzów
Wysłany: 2018-02-19, 19:07   

No i oglądałem go dzisiaj. Pierwszy raz widziałem ten model na żywo i zrobił na mnie duże wrażenie.
Więc tak wstawiany był tylny zderzak i prawa cwiartka jakiś czas temu ale bez żadnego szpachlowania i innych zabiegów. Także myślę że trzeba by było wrzucić w niego jakieś 2-3 tys. żeby to jakoś wyglądało. Cena jest jaka jest myślę że dość adekwatna do stanu wizualnego. Rdza w jednym miejscu w bagażniku no i miejscach spawania ale aż tak tragicznie to nie wygląda...

Co do stanu technicznego to autko zapala i jedzie bez problemu. W środku faktycznie pełno miejsca. Klima działa, ogólnie zadbane.

Myślę że chyba się zdecyduje chociaż muszę jeszcze oddzwonić lokalnych blacharzy i lakiernikow.
 
 
Krzysiek. 


Samochód: bylo min.Colt.Celica.Prelude,Yrv,CivicJest Materia
Dołączył: 01 Lut 2017
Posty: 433
Skąd: Zamosc,okolice
Wysłany: 2022-11-04, 05:00   

Witam.Kupiłem wczoraj Materie 1,5.Pytanie o tzw pakiet startowy,czy na poczatek oprocz oleju i rzeczy ktore sie wymienia w kazdym aucie są jakies inne wymagania?jak np w Civicu gdzie trzeba koniecznie wymienic olej w skrzyni.jak z dostepnoscią czesci?Miałem Yrv,bylo tak srednio ale "ujdzie."Czy monitory w zagłowkach to wyposazenie fabryczne?Mam takie coś.Moze znajdzie sie tu poprzedni własciciel Materi/ja kupiłem od "handlarza/"LU9....X Pozdrawiam.
 
 
Joki 
Administrator


Samochód: Suzuki Baleno
Dołączył: 17 Wrz 2015
Posty: 1934
Skąd: Białystok
Wysłany: 2022-11-04, 08:33   

Monitory ktoś sobie musiał zamontować sam. Czynności specjalnych nie ma. Z resztą jest serwisówka bez problemu dostępna. Możesz poczytać tabele czynności serwisowych. Jest właściwie taka sama jak w YRV.
Poza tym, że auto jest odczuwalnie cięższe i większe, niewiele różni się tak ogólnie. Silnik 1.5 to też to samo co 1.3 tylko z większym skokiem tłoka. Jak dla mnie Trevis był dużo fajniejszy. Nawet YRV jak dla mnie był lepszy. Materia ma duże przełożenie główne przez co jest głośna na trasie. Ma też zalety, więc co kto lubi.
Niech Ci dobrze służy!
_________________
Sebastian
http://logado.pl
 
 
Krzysiek. 


Samochód: bylo min.Colt.Celica.Prelude,Yrv,CivicJest Materia
Dołączył: 01 Lut 2017
Posty: 433
Skąd: Zamosc,okolice
Wysłany: 2022-11-04, 09:42   

Joki napisał/a:
Monitory ktoś sobie musiał zamontować sam. Czynności specjalnych nie ma. Z resztą jest serwisówka bez problemu dostępna. Możesz poczytać tabele czynności serwisowych. Jest właściwie taka sama jak w YRV.
Poza tym, że auto jest odczuwalnie cięższe i większe, niewiele różni się tak ogólnie. Silnik 1.5 to też to samo co 1.3 tylko z większym skokiem tłoka. Jak dla mnie Trevis był dużo fajniejszy. Nawet YRV jak dla mnie był lepszy. Materia ma duże przełożenie główne przez co jest głośna na trasie. Ma też zalety, więc co kto lubi.
Niech Ci dobrze służy!
Dzieki.Chorowałem na Materie,choc mi nie jest potrzebna,mialem Civica i był ok,ale ja kupuje auta sercem a nie rozumem,poza tym była 20 km od mojego domu.Trzymaj kciuki zeby sie sprawdziła.
 
 
Krzysiek. 


Samochód: bylo min.Colt.Celica.Prelude,Yrv,CivicJest Materia
Dołączył: 01 Lut 2017
Posty: 433
Skąd: Zamosc,okolice
Wysłany: 2022-11-30, 05:23   

Wpisalem VIN do takiego podstawowego dekodera vin i wyskoczył "kwiatek",moja Materia opusciła fabrykę w automacie,ja mam manual.Jezeli w tej bezplatnej,szczątkowej wyszukiwarce vin nie ma blędu to pewnie automat padł,co podobno tu sie zdarza w ktos włożył manual,moze jeszcze w Niemczech,bo auto w Polsce dlugo nie jest.Na mój "chłopski rozum" jezeli ktos zrobił to fachowo to chyba nie ma problemu,co o tym sądzicie?Biegi wchodza bez problemu,do precyzji Civica mu daaleeekooo ale przyzwyczaiłem sie juz w Yrv ze tak wchodzą biegi w Daihatsu.Ale i tak mialem w planie wymiane oleju w skrzyni,75W80 gl4 bedzie dobry?Ps.Obstawiam albo błąd dekodera Vin albo zmiane skrzyni jeszcze w Niemczech,sruby trzymajace plastik kolo lewarka stare,nie ruszane,nie mozna nawet ich ruszyć,na pierwszy rzut oka nie widac zeby było cos tam robione.
 
 
Joki 
Administrator


Samochód: Suzuki Baleno
Dołączył: 17 Wrz 2015
Posty: 1934
Skąd: Białystok
Wysłany: 2022-11-30, 16:58   

Darmowe dekodery zwracają bzdury.
_________________
Sebastian
http://logado.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 8