Forum Daihatsu Strona Główna Forum Daihatsu
Forum poświęcone tematyce aut japońskiej marki Daihatsu.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Sirion II 1.3 - wymiana wahaczy (sworznie)
Autor Wiadomość
endriu607 

Dołączył: 06 Cze 2018
Posty: 2
Skąd: Toruń
Wysłany: 2018-06-06, 09:11   Sirion II 1.3 - wymiana wahaczy (sworznie)

Cześć,

od 6 miesiący jestem szczęśliwym posiadaczem Siriona 2009 1,3 (67 kw) (dla żony) ściąganego z Niemiec i wreszcie wziąłem go do mechanika na sprawdzenie. Było trochę do zrobienia i niestety mam problem ze znalezieniem wahaczy (przód - lewy i prawy). Poszły mi w nich sworznie i niestety trzeba całe wymienić...
Oryginalne sa drogie i ciążko ściągnąć (brak na stanach) a zamienniki (za 200 zł) mechanik mi odradza.

Jakie Wy macie doświadczenia? Jaką opcję najlepiej wybrać?
Dziękuję za pomoc.
 
 
Joki 
Administrator


Samochód: Suzuki Baleno
Dołączył: 17 Wrz 2015
Posty: 1934
Skąd: Białystok
Wysłany: 2018-06-06, 15:59   

Przeczytaj cały wątek na ten temat z działu Cuore:
http://daihatsu.com.pl/viewtopic.php?t=574
Szczególnie końcówka powinna Cię zainteresować.
I zadzwoń jeszcze do Agmar-u bo akurat nie mają aukcji ale chyba widziałem u nich na stanie oryginały i wcale nie były takie drogie.
_________________
Sebastian
http://logado.pl
 
 
endriu607 

Dołączył: 06 Cze 2018
Posty: 2
Skąd: Toruń
Wysłany: 2018-06-06, 20:51   

Dzięki, właśnie o to mi chodziło. Raczej ciężko będzie znaleźć kogoś do wymiany sworznia ale chyba spróbuję z Agmar, bo dodatkowo potrzebuje też jednej sprężyny.

A dodatkowo dziś niestety nie dojechałem do domu Sirionem i musiałem korzystać z holu, ponieważ kompletnie stracił moc i już gasł po odpaleniu...zobaczemy co jutro powie mechanik - ps. wczorej go odebrałem od mechanika po wstępnych naprawach i zostawiłem swój VW a do pracy pojechałem Sirionem żony:)
 
 
Joki 
Administrator


Samochód: Suzuki Baleno
Dołączył: 17 Wrz 2015
Posty: 1934
Skąd: Białystok
Wysłany: 2018-06-06, 21:22   

endriu607 napisał/a:
Raczej ciężko będzie znaleźć kogoś do wymiany sworznia...

Znam zakład w Białymstoku, robi za 100zł:
I sworzeń masz po naprawie rozkręcany. Można nawet skontrować gdyby pojawił się pierwszy luz.
Zrobiłem i jest bardzo OK.
_________________
Sebastian
http://logado.pl
 
 
karloss


Dołączył: 12 Lis 2017
Posty: 156
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-06-07, 15:31   

A jakie są objawy uszkodzonego sworznia w tym przypadku. Mam takie objawy, że stuka mi tylko na nierownosciach (od strony kierowcy) i nie mogę tego namierzyć. Wymieniłem łącznik ale to nie to. Po podniesieniu auta próbując szarpac kołem na boki w każdą stronę żadnych luzow. Auto normalnie się prowadzi, nie ściąga. Szczerze nie wiem w czym leży problem.
_________________
Daihatsu Sirion 1.3
Było YRV 1.0
 
 
Joki 
Administrator


Samochód: Suzuki Baleno
Dołączył: 17 Wrz 2015
Posty: 1934
Skąd: Białystok
Wysłany: 2018-06-07, 18:24   

U mnie czuć było lub przy szarpaniu kołem jakby do skrętu prawo/lewo. Myślałem, że to na maglownicy ale na kanale okazało się, że chodzi na sworzniu.
Co ciekawe przy szarpaniu w pionie nie było czuć luzu.
_________________
Sebastian
http://logado.pl
 
 
nielot 

Samochód: Sirion 1,3
Wiek: 57
Dołączył: 27 Lut 2018
Posty: 36
Skąd: Białystok
Wysłany: 2018-06-09, 15:02   

Joki napisał/a:
endriu607 napisał/a:
Raczej ciężko będzie znaleźć kogoś do wymiany sworznia...

Znam zakład w Białymstoku, robi za 100zł:
I sworzeń masz po naprawie rozkręcany. Można nawet skontrować gdyby pojawił się pierwszy luz.
Zrobiłem i jest bardzo OK.

Hm. życzę powodzenia na przeglądzie . Normalny diagnosta od razu wyłapie takiego babola. Jest to prawem zakazane, jakiekolwiek przeróbki takimi metodami a przez 27 lat pracy na stacji widziałem takie sworznie które "wylazły" po takich naprawach. Ale to nie moja sprawa.....Kupiłem wahacz w Agmarze za 160,-pln
 
 
Joki 
Administrator


Samochód: Suzuki Baleno
Dołączył: 17 Wrz 2015
Posty: 1934
Skąd: Białystok
Wysłany: 2018-06-09, 16:37   

Dziękuję.
:)
_________________
Sebastian
http://logado.pl
 
 
karloss


Dołączył: 12 Lis 2017
Posty: 156
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-06-10, 06:13   

nielot napisał/a:
Joki napisał/a:
endriu607 napisał/a:
Raczej ciężko będzie znaleźć kogoś do wymiany sworznia...

Znam zakład w Białymstoku, robi za 100zł:
I sworzeń masz po naprawie rozkręcany. Można nawet skontrować gdyby pojawił się pierwszy luz.
Zrobiłem i jest bardzo OK.

Hm. życzę powodzenia na przeglądzie . Normalny diagnosta od razu wyłapie takiego babola. Jest to prawem zakazane, jakiekolwiek przeróbki takimi metodami a przez 27 lat pracy na stacji widziałem takie sworznie które "wylazły" po takich naprawach. Ale to nie moja sprawa.....Kupiłem wahacz w Agmarze za 160,-pln


Oj trochę bajki opowiadasz. W wielu markach normalną procedurą jest wycinanie nitow i skręcenie nowego sworznia bez konieczności wymiany całego wahacza. Sam tak mialem w swoim aucie. A to że coś "wylaziło" po takich naprawach to inna sprawa, ale nie pisz, że jest to zakazane bo to nieprawda.
_________________
Daihatsu Sirion 1.3
Było YRV 1.0
 
 
Joki 
Administrator


Samochód: Suzuki Baleno
Dołączył: 17 Wrz 2015
Posty: 1934
Skąd: Białystok
Wysłany: 2018-06-10, 08:05   

Tym bardziej, że tam nic nie ma prawa wyleźć. Tylko dekielek jest wymieniony na gwintowany. Nowe panewki. Reszta zostaje nietknięta. Jedyna możliwość aby coś wyszło to w stronę dekielka a to niemożliwe bo sworzeń jest przykręcony do zwrotnicy.
Po naprawie byłem w SKP bo jeszcze coś stukało. Diagnosta powiedział, że jest OK. Jeszcze łącznik stabilizatora miał luz.
_________________
Sebastian
http://logado.pl
 
 
nielot 

Samochód: Sirion 1,3
Wiek: 57
Dołączył: 27 Lut 2018
Posty: 36
Skąd: Białystok
Wysłany: 2018-06-10, 13:31   

karloss napisał/a:
nielot napisał/a:
Joki napisał/a:
endriu607 napisał/a:
Raczej ciężko będzie znaleźć kogoś do wymiany sworznia...

Znam zakład w Białymstoku, robi za 100zł:
I sworzeń masz po naprawie rozkręcany. Można nawet skontrować gdyby pojawił się pierwszy luz.
Zrobiłem i jest bardzo OK.

Hm. życzę powodzenia na przeglądzie . Normalny diagnosta od razu wyłapie takiego babola. Jest to prawem zakazane, jakiekolwiek przeróbki takimi metodami a przez 27 lat pracy na stacji widziałem takie sworznie które "wylazły" po takich naprawach. Ale to nie moja sprawa.....Kupiłem wahacz w Agmarze za 160,-pln


Oj trochę bajki opowiadasz. W wielu markach normalną procedurą jest wycinanie nitow i skręcenie nowego sworznia bez konieczności wymiany całego wahacza. Sam tak mialem w swoim aucie. A to że coś "wylaziło" po takich naprawach to inna sprawa, ale nie pisz, że jest to zakazane bo to nieprawda.

W daihatsu nie ma nitów czy śrub tylko połączenie spawane końcówki na etapie produkcji i wahacz jest bez możliwości jej wymiany , opowiadasz sytuację jak by z innej bajki czyli nie w temacie, to jest raz a dwa to proszę zapoznać się z rozporządzeniem i poczytać czy możliwe są naprawy zawieszenia i układu kierowniczego za pomocą metod typu: ucięcie miski, wyjęcie zaprasowanego dekla, dospawanie tulei z gwintem i dokręcenia tzw. kamienia i skasowania luzu lub ogólnie zwanymi ślusarskimi i spawaniem. Może lepiej dać pod prasę i "przycisnąć" ? też metoda skasowania luzu. Kto Wam robi badania? nie moja sprawa. Jeżeli producent nie przewidział wymiany to niestety cały wahacz i już a nie kombinowanie . Oczywiście że są warsztaty które to robią ale niestety nie jest to właściwa droga. Wydaje mi się że warto zajmować stanowisko i doradzać w temacie w taki sposób aby innych czytających nie narażać na niepotrzebne konsekwencje i ryzyko utraty zdrowia. A sworzeń nie "wychodzi" dołem tylko niestety górną częścią i czy jest przykręcony do zwrotnicy czy nie to nie ma to znaczenia. Zużyty pozostał stary a tylko miski zostały zmienione ale na jakie? Wyprodukowane przez producenta auta? czy takie swobodnie dobrane i dopasowane?
 
 
soiret 
MADE IN JAPAN


Samochód: Terios J102 ,Cuore L251
Wiek: 55
Dołączył: 30 Wrz 2015
Posty: 619
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2018-06-10, 14:18   

Zgadzam się z kolegą Nielot przeróbka jest niewłaściwym postępowaniem jeśli producent nie przewidział wymiany samego sworznia na nowy ,bo nawet nie ma numeru osobnego na tą część numeru katalogowego i nie ma możliwości nawet zakupu tej części jako osobnej .Wymieniamy cały wahacz.Poczytajcie odpowiednie tematy na tym forum https://forum.norcom.pl/
 
 
Joki 
Administrator


Samochód: Suzuki Baleno
Dołączył: 17 Wrz 2015
Posty: 1934
Skąd: Białystok
Wysłany: 2018-06-10, 15:15   

To nie ulega wątpliwości natomiast bezpodstawne straszenie, że coś może wyleźć pozostawię bez komentarza.
_________________
Sebastian
http://logado.pl
 
 
nielot 

Samochód: Sirion 1,3
Wiek: 57
Dołączył: 27 Lut 2018
Posty: 36
Skąd: Białystok
Wysłany: 2018-06-10, 15:24   

Joki napisał/a:
To nie ulega wątpliwości natomiast bezpodstawne straszenie, że coś może wyleźć pozostawię bez komentarza.

Nie jest potrzebny, każdy decyduje o sobie. Kilka lat temu dwoje młodych ludzi zginęło w aucie znanej marki po rozłączeniu się wahacza naprawianego w ten sposób bo nowy był drogi. Kiedyś kiedy dostępność części był trudna, takie metody były na porządku dziennym a dzisiaj? Biorąc pod uwagę cenę naprawy i cenę kompletnego warto się zastanowić.
 
 
Joki 
Administrator


Samochód: Suzuki Baleno
Dołączył: 17 Wrz 2015
Posty: 1934
Skąd: Białystok
Wysłany: 2018-06-10, 19:44   

Prawdopodobieństwo rozłączenia jest dokładnie takie same w przypadku oryginału i naprawianego w ten sposób.
Jeśli ktoś zaniedba luz to tak się to kończy.
_________________
Sebastian
http://logado.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 8