Forum Daihatsu Strona Główna Forum Daihatsu
Forum poświęcone tematyce aut japońskiej marki Daihatsu.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Świece zapłonowe do silnika z LPG
Autor Wiadomość
mr123qa 

Samochód: Daihatsu Trevis
Dołączył: 23 Maj 2019
Posty: 4
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-05-23, 20:16   Świece zapłonowe do silnika z LPG

Dzień dobry!

Niecałe pół roku temu stałem się szczęśliwym posiadaczem Daihatsu Trevis z racji bycia młodym kierowcą bez źródła stałego dochodu postanowiłem zainstalować w i tak dość oszczędnym aucie instalacje LPG.
Niestety po instalacji wyszedł problem zidentyfikowany przez mechanika jako źle działające świece zapłonowe. Objawem jest "szarpanie" autem przy mocniejszym wciśnięciu pedału przyspieszenia w zakresie od ok 1,5k do 3k. Zwiększenie dawki gazu pomogło nieznacznie. Samochód przerywa w chwili gwałtownego przyspieszenia w szczególności po chwili postoju, jak korek czy światła. Niewiele częściej po dłuższej jeździe, gdy jest rozgrzany. Problemem jest także spalanie, mimo to że pojazd jest słabszy to jest ono wyższe o ok. 30-43% od benzyny, gdy w teorii powinno mieścić się w 14-22%.
Po diagnozie i tym, że znalazłem w internecie iż model silnika to najprawdopodobniej EJ-VE występujący także w Cuore L251, mechanik stwierdził, że model świecy bkur6ek nie odpowiada temu w książce bkr5ekc (link na dole) i, że jest to związane z inną ciepłotą świecy?

Stąd moje pytanie po pierwsze czy poprawnie zidentyfikowałem model silnika, jakie świece powinny się tam znajdować i czy może być to faktycznie problem i należy je wymienić, opcjonalnie jaką konserwacje, wymiany zrobić przy okazji.

Instalacja LPG marki Zavoli.
Zdjęcie katalogu ze świecami:
https://imgur.com/fb0bbtg

Dziękuje bardzo za każdą odpowiedź, przepraszam za tak obszerny post.
Pozdrawiam!
 
 
Joki 
Administrator


Samochód: Suzuki Baleno
Dołączył: 17 Wrz 2015
Posty: 1934
Skąd: Białystok
Wysłany: 2019-05-24, 06:52   

Tak, to silnik EJ-VE. Świece zalecane przez producenta to Denso K16TNR-S9 lub NGK BKR5EKC. W obu przypadkach przerwa między elektrodami to 0,8 do 0,9mm.
Jeśli jednak mam być szczery to szczerze wątpię aby to była przyczyna Twoich problemów.
_________________
Sebastian
http://logado.pl
 
 
mr123qa 

Samochód: Daihatsu Trevis
Dołączył: 23 Maj 2019
Posty: 4
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-05-24, 16:49   

W takim wypadku warto wymienić? Czy inna cieplota, w tym przypadku 6 zamiast 5 może powodować jakieś problemy? Jeżeli już to żadna różnica która z tych 2 wybiorę?
 
 
agmar 

Samochód: materia
Wiek: 46
Dołączyła: 30 Sty 2019
Posty: 51
Skąd: poznań
Wysłany: 2019-05-25, 12:28   

A może to któraś z cewek ?
_________________
AGMAR-DAIHATSU
 
 
 
mr123qa 

Samochód: Daihatsu Trevis
Dołączył: 23 Maj 2019
Posty: 4
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-05-25, 13:47   

Szczerze, nie mam pojęcia. Jak to najprościej sprawdzić? Ani przy zimnym, ani przy już rozgrzanym silniku na benzynie nie ma takich problemów i nic nie szarpie, ani nie dławi się.
 
 
Darek

Dołączył: 25 Wrz 2015
Posty: 121
Skąd: Głowno
Wysłany: 2019-05-25, 14:12   

a gdzie tankujesz LPG? Zatankuj na Shell i daj znać. Druga rzecz to świece. Przy LPG inne są warunki spalania, dlatego denso zaleca świece dedykowane do LPG - IK20TT.
_________________
M201, było M301 , było L501
 
 
mr123qa 

Samochód: Daihatsu Trevis
Dołączył: 23 Maj 2019
Posty: 4
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-05-25, 14:41   

Aktualny gaz jest chyba z Orlenu, ale mogę się mylić. Nie było widać różnicy między tankowaniami. Mechanik upierał się przy oryginalnych z katalogu, wydaje mi się, że gdy zobaczy inny model znowu stwierdzi, że są "be" i on nie naprawia. Czuć różnice w działaniu między takimi do gazu, a normalnymi? Czy całe to gadanie o irydowych to marketing?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,01 sekundy. Zapytań do SQL: 8