Forum Daihatsu Strona Główna Forum Daihatsu
Forum poświęcone tematyce aut japońskiej marki Daihatsu.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Daihatsu Materia - Pierwszy samochód
Autor Wiadomość
Liberaka

Dołączył: 21 Sty 2022
Posty: 2
Skąd: Lodz
Wysłany: 2022-01-21, 22:54   Daihatsu Materia - Pierwszy samochód

Witam! Od jakiegoś czasu planuje zakupić pierwszy samochód. Schodzi mi się z tym już z pół roku. Na początku chciałem coś większego, jakiś kombi. Często jeżdżę w pięć osób. Jednak kiedy zauważyłem Materię gdzieś w ogłoszeniu to kompletnie na niego zachorowałem. Nie widziałem wcześniej jak wygląda na żywo. Ale dzisiaj na skrzyżowaniu zauważyłem jak przejeżdza. Cyk w osiedle i zacząłem poszukiwania. Przyglądałem się z 20min licząc, że właściciel się znajdzie ale nic z tego. Samochód naprawdę mi się podoba. Jest naprawdę spory. Teraz jeżdżę Matizem :D Nie jestem jakiś wymagający, do Matiza nie mam żadnych uwag. Nie psuje się, nic w nim praktycznie od nowości nie było robione. Co jakiś czas przeszukuje neta, żeby znaleźć trochę info, ale z tym cienko. Chciałbym dowiedzieć czegoś od osób, które jeździły tym samochodem. Ogólnie jak zakupie auto to nie chciałbym go już zmieniać, jeździłbym pewnie do jego naturalnej śmierci. Dlatego też proszę o jakieś rady jak wybrać dobry egzemplarz, co się może zepsuć, spalanie. Jakieś takie motoryzacyjne uwagi. Ja niestety jestem tak niesamowitym amatorem jeśli chodzi o samochody, że szok. Nie znam się na niczym jeśli chodzi o motoryzację. Totalne zero. Tak długo wstrzymuje się przed zakupem, bo zupełnie się na tym nie znam i boje się kupić jakiś złom czy jakiś model na który nie będzie mnie stać, ze względu na jakieś aspekty jeśli chodzi o serwis czy spalanie. Dodam, że znajomi i rodzinka odradza coś takiego, ale mi nic innego się nie podoba :D Może Honda Accord w kombi. Jedyna rzecz jaka mi się nie podoba w Materii to licznik na środku i tylne fotele nie wydają się jakieś wygodne. :P
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
 
 
PitchBlack 

Samochód: Sirion M3 1.3 4WD
Dołączył: 31 Maj 2020
Posty: 12
Skąd: Żywiec
Wysłany: 2022-01-22, 12:50   

Cześć,
Najważniejsze na początku przyjąć do wiadomości wady danego samochodu i ich nie pomniejszać. Bo później można się zawieść. Z tego co się orientuję to spalanie w okolicach 9 litrów i słabe wyciszenie. Zresztą jak we wszystkich Daihatsu wyciszenie jest słabe. Na pewno będzie lepsze niż w Sirionie i Matizie ale nie spodziewaj się niczego dobrego. Wrzucanie biegów też mało precyzyjne (zresztą jak wiele Japończyków). Choć przesiadając się z Matiza to wyciszenie i precyzja biegów chyba nie będą Ci tak przeszkadzały. Silnik jest na "japońskim" łańcuszku (nie to co europejskie łańcuszki) i przewidziany jest na całą żywotność silnika. No chyba że będziesz miał pecha :-/ .
Jest sporo podobieństw w częściach z Toyoty. Serwisy Toyoty bez problemu przyjmują auta Daihatsu do naprawy. Części to jak do innych Japan. Czasem drogie czasem mało dostępne zamienniki. Z tego co czytałem wcześniej to silnik 1.5 jest najbardziej sensowny do tego samochodu. Wiele rzeczy na temat problemów przeczytać można w dziale o Materii. Powtarzające sprawy będą świadczyć o tym, że dany problem może wystąpić i w Twoim egzemplarzu ale nie musi :-D Więcej to może ktoś napisze kto posiada i zna się na tym modelu.
Powodzenia w poszukiwaniach.
_________________
PitchBlack
 
 
Joki 
Administrator


Samochód: Suzuki Baleno
Dołączył: 17 Wrz 2015
Posty: 1934
Skąd: Białystok
Wysłany: 2022-01-22, 21:38   

Jeśli chodzi o spalanie to możesz zobaczyć statystyki mojej 1.5, którą jeździłem dwa lata:
https://www.motostat.pl/vehicle-stats/95431
Głośno jest powyżej 100km/h bo szyba jest niemal pionowo i pudełkowaty kształt powodują spory szum wiatru a i silnik jest słabo wyciszony. Poza tym ma stosunkowo wysokie obroty przy 100km/h. Pod tym względem Sirion wypada lepiej. Automat trochę poprawia sprawę bo ma większe przełożenie główne i dużo niższe obroty.
Jeśli chodzi o usterki to nic się nie psuje. Bardziej zużywa ze starości, jak tulejki wybieraka bo to są już stare auta. No i rdza. Przy zakupie trzeba zwracać uwagę na korozję w okolicy tylnych nadkoli przede wszystkim.
Tylna kanapa jest przesuwna i można regulować pochylenie oparcia. Jest całkiem wygodna. Przednie fotele też. Np. Materią mogłem jechać 10h bez przerwy a np. W obecnym Mini Countryman najwyżej 2h. przez wyjątkowo niewygodne fotele.
_________________
Sebastian
http://logado.pl
 
 
Liberaka

Dołączył: 21 Sty 2022
Posty: 2
Skąd: Lodz
Wysłany: 2022-02-14, 19:10   

Witam ponownie! Dużo szukałem informacji, na forum tutaj o Materii przeczytałem wszystko.

Niestety w łódzki nic nie ma z tego modelu. Wisi jedno ogłoszenie to (https://www.olx.pl/d/oferta/daihatsu-materia-1-3-vvti-91km-alufelgi-16-CID5-IDNTxxR.html) ale silnik 1.3 i czy warto coś takiego wziąć xD? Nada się to na dłuższe trasy po Polsce w 5 osób? :D

Pozdrawiam! Muszę się sprężyć z tym kupnem auta a niestety w łódzkim lipa z tym modelem.

Jest w sumie jeszcze jakiś zielony w Pabianicach ale to wisi to ogłoszenie a kolorek mi się nie podoba.
 
 
Joki 
Administrator


Samochód: Suzuki Baleno
Dołączył: 17 Wrz 2015
Posty: 1934
Skąd: Białystok
Wysłany: 2022-02-15, 07:40   

Różnicy między 1.3 a 1.5 prawie nie czuć. Natomiast Materia to najcięższe Dai z tej generacji nie licząc Teriosa ale to inna liga. I tę masę czuć. Z pełnym obciążeniem będzie czuć jeszcze bardziej. Nie spodziewaj się dobrej dynamiki i komfortu na trasie. Obroty ze skrzynią ręczną są stosunkowo wysokie. Pudełkowaty kształt wzmaga szum wiatru i powoduje duży jego opór.
_________________
Sebastian
http://logado.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,01 sekundy. Zapytań do SQL: 9