Forum Daihatsu Strona Główna Forum Daihatsu
Forum poświęcone tematyce aut japońskiej marki Daihatsu.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Brzęczyk zapalonych świateł nie działa.
Autor Wiadomość
LeszekPL
Gość
Wysłany: 2015-09-19, 18:02   Brzęczyk zapalonych świateł nie działa.

Mam pytanie odnośnie siriona. Wiecie może czy te modele mają akustyczny sygnał włączonych świateł? Żona w poprzednim samochodzie miała coś takiego i teraz zapomina o wył. świateł. Myślałem o założeniu takiego brzęczka ale podobno wszystkie daihatsu mają seryjnie takie coś. Teraz nie wiem czy u mnie jest zepsuty czy po prostu nie ma w ogóle i trzeba coś pomyśleć o sygnalizacji żeby nie zapominać jak się wysiada z samochodu o wyłączeniu świateł.
Pozdrawiam

Leszek
 
 
Joki 
Administrator


Samochód: Suzuki Baleno
Dołączył: 17 Wrz 2015
Posty: 1934
Skąd: Białystok
Wysłany: 2015-09-19, 18:03   

Tak, wszystkie Dai mają brzęczyk. Przy włączonych światłach i otwartych drzwiach kierowcy piszczy.
Alb o ktoś, coś grzebał w instalacji i go wyciął albo padł brzęczyk.
Zaraz zobaczę na schemacie instalacji jak to jest zrealizowane w M3?
_________________
Sebastian
http://logado.pl
 
 
Joki 
Administrator


Samochód: Suzuki Baleno
Dołączył: 17 Wrz 2015
Posty: 1934
Skąd: Białystok
Wysłany: 2015-09-19, 18:06   

Szukałem info o tym brzęczyku dla Ciebie ale nie znam niemieckiego w ogóle a instrukcja serwisowa bliźniaczej pod tym względem Materii jest po niemiecku właśnie... Ogólnie brzęczyk na pewno jest przy takiej skrzynce rozdzielczej pod kierownicą. Właściwie to wewnątrz niej. Z tym, że ciężko się tam dostać. Trzeba rozebrać konsolę. No i musi to posprawdzać dobry elektryk/elektronik a nie jakiś przypadkowy. Taki z przypadkowego Warsztatu nic nie znajdzie bo mu się nie będzie chciało.
_________________
Sebastian
http://logado.pl
 
 
LeszekPL
Gość
Wysłany: 2015-09-19, 18:06   

Dziękuję za pomoc. Chyba łatwiej będzie kupić brzęczek i podłączyć na nowo. Tylko muszę jeszcze wiedzieć gdzie to zrobić tz do których przewodów i gdzie one są.
Myślę, że najlepiej i najprościej będzie wpiąć się w przewód od wyłącznika świateł postojowych, a drugi przewód do wyłącznika otwartych drzwi. Nie orientujesz się czy te światła postojowe sterowane są masą czy "+" bo podejrzewam, że wyłącznik drzwi łączy masę.
 
 
Joki 
Administrator


Samochód: Suzuki Baleno
Dołączył: 17 Wrz 2015
Posty: 1934
Skąd: Białystok
Wysłany: 2015-09-19, 18:08   

Brzęczyk jest najprawdopodobniej w licznikach. Sugeruję się schematem Cuore z tej samej generacji. Na początek odkręć zegary i zobacz, czy go ktoś nie odciął bo go denerwował itp? Może wystarczy przylutować?
Jeśli wszystko będzie OK co oznaczać będzie jego usterkę to można jeszcze spróbować podmiany. To pewnie zwykły brzęczyk piezoelektryczny?
Jeśli chodzi o dołączenie własnego to nie mam niestety schematu Siriona i tu jest problem. Są do wszystkich innych modeli a do ostatniego Siriona nie bardzo.
W starszych modelach światła są sterowane plusem a wyłącznik krańcowe drzwi masą. Musiałbyś podpiąć brzęczyk między plus świateł a włącznik krańcowy drzwi. Wtedy podczas otwarcia drzwi, przy zapalonych światłach będzie piszczał.
_________________
Sebastian
http://logado.pl
 
 
LeszekPL

Dołączył: 19 Wrz 2015
Posty: 22
Skąd: Muszyna
Wysłany: 2015-09-19, 20:29   

No więc znalazłem przewód od wyłącznika świateł (+) i od wyłącznika drzwi (-). Wpiołem pomiędzy te przewody brzęczek i działa pieknie ale jest problem z centralnym zamkiem - nie działa z pilota. Wpięcie w układ brzeczka zakłuca coś działanie tego centralnego zamka. Kluczykiem zamykają się i otwierają, a pilotem nie. Zastanawiam się czy nie wpiąć diodę zaporową, albo póścić ten brzęczek przez przekaźnik. Może to coś pomoże.
 
 
Joki 
Administrator


Samochód: Suzuki Baleno
Dołączył: 17 Wrz 2015
Posty: 1934
Skąd: Białystok
Wysłany: 2015-09-19, 20:34   

Trzeba odseparować obwód bo pewnie zamyka się przez brzęczyk i zmienia potencjał otwartego obwodu? Musze się zastanowić co może zmieniać...
...to musi być coś na obwodzie wyłącznika krańcowego bo zamek centralny nie jest połączony ze światłami. Na wyłączniku powinien być: "na sucho" jakiś potencjał przepływający przez oświetlenie. To powinno być normalnie 12V bo bez obciążenia nie płynie żaden prąd, więc nie ma spadku napięcia na obwodzie. tylko, że w takim wypadku brzęczyk nie powinien nic zmieniać.
Być może jest tak, że na wyłącznikach krańcowych nie jest napięcie z obwodu tylko sygnał ze sterownika zamka centralnego. Może być inny potencjał. Np. 5V a podanie 12V przez brzęczyk z obwodu świateł może go blokować.
Rozumiem, że sprawdzasz na wyłączonych światłach?
Aha, czy centralny ani nie zamyka ani nie otwiera czy np. nie zamyka ale otwiera albo odwrotnie?
_________________
Sebastian
http://logado.pl
 
 
LeszekPL

Dołączył: 19 Wrz 2015
Posty: 22
Skąd: Muszyna
Wysłany: 2015-09-19, 20:43   

No właśnie też tak myślałem, dlatego zastanawiam się nad tą diodą zaporową, żeby ją wlutować od + do -.
Z pilota ani nie zamyka ani nie otwiera. Z kluczyka wszystko działa.
 
 
Joki 
Administrator


Samochód: Suzuki Baleno
Dołączył: 17 Wrz 2015
Posty: 1934
Skąd: Białystok
Wysłany: 2015-09-19, 20:57   

Zaporowo w szereg z brzęczykiem spowoduje, że nie będzie działał a równolegle nic nie da.
Próbowałeś zamknąć z pilota przy otwartych drzwiach? Wtedy powinno działać niezależnie od brzęczyka?
Wydaje mi się, że problem trzeba będzie rozwiązać inaczej.
Jest kilka możliwości. Można znaleźć brzęczyk o bardzo dużej rezystancji wewnętrznej ale nie sądzę aby taki się znalazł i żeby tej rezystancji wystarczyło jeśli sygnał idzie na sterownik zamka. Można dać rezystor w szereg z brzęczykiem ale efekt pewnie będzie żaden z tego samego powodu.
Pozostaje chyba wykorzystać sygnał ze światełka? Trzeba się podłączyć cewką do światełka na suficie, przed przełącznikiem. Podpiąć przekaźnik. Jeden styk do masy a drugi do masy brzęczyka. Zasilanie brzęczyka do świateł.
_________________
Sebastian
http://logado.pl
 
 
LeszekPL

Dołączył: 19 Wrz 2015
Posty: 22
Skąd: Muszyna
Wysłany: 2015-09-19, 21:06   

Być może się mylę co do tej diody ale wydaje mi się, że brzęczek powinien działać ponieważ prąd płynie od + do - i tak bym wstawił rónież diodę. Zaporowo zrobi od - do +. Wspomnę tylko jeszcze, że jest tu taki automat który powoduje, że po zamknięciu drzwi światełko sufitowe nie gaśnie od razu tylko za parę sekund lub po przekręceniu kluczyka w stacyjce. Może to ma coś wspólnego.
 
 
Joki 
Administrator


Samochód: Suzuki Baleno
Dołączył: 17 Wrz 2015
Posty: 1934
Skąd: Białystok
Wysłany: 2015-09-19, 21:25   

Automat mam tez w YRV ale on nie wpłynie na użyteczność podłączenia do światełka. Najwyżej brzęczyk będzie cichł po kilkudziesięciu sekundach. Wystarczy aby przypomnieć.
Co do diody to jeśli wstawisz ją tak jak piszesz to nic nie da bo prąd popłynie przez nią tak jak przez brzęczyk i poda potencjał na wejście sterownika centralnego.
Gdyby chodziło o zakłócanie obwodu świateł przez styk w drzwiach to co innego.
_________________
Sebastian
http://logado.pl
 
 
LeszekPL

Dołączył: 19 Wrz 2015
Posty: 22
Skąd: Muszyna
Wysłany: 2015-09-20, 14:34   

Czytam trochę na niemieckim forum i z tego co rozumiem to oprócz sygnału otwartych drzwi jest jeszcze sygnał niezapiętych pasów, niewyciągniętego kluczyka ze stacyjki przy wyjściu. U mnie nie ma żadnych sygnałów dźwiękowych. Coś piszą o kodzie do wyłączenia tych sygnałów tz. o sygnale niezapiętych pasów. Rzeczywiście można "wywołać" ten kod i na wyświetlaczu pojawia się opcja b-on lub b-off. Dałem u siebie na b-on ale sygnału dalej nie ma. Najprawdopodobniej zepsuty albo całkiem wypięty mam buzzer.
Teraz kwestia jak się do niego dostać żeby to sprawdzić.
http://www.daihatsu-forum...ead.php?t=17387
 
 
Joki 
Administrator


Samochód: Suzuki Baleno
Dołączył: 17 Wrz 2015
Posty: 1934
Skąd: Białystok
Wysłany: 2015-09-20, 17:21   

Dlatego pisałem aby od tego zacząć bo nie chce mi się wierzyć, żeby to była usterka. Raczej ktoś go odłączył bo nie umiał w menu.
Brzęczyk jest albo w zegarach tak jak w Cuore z tej samej generacji albo w skrzynce rozdzielczej tak jak w YRV i starszym Sirionie.
Problemem jest brak schematu M3 na sieci.
Spróbuj wykręcić zegary i obejrzeć czy jest brzęczyk?
_________________
Sebastian
http://logado.pl
 
 
LeszekPL

Dołączył: 19 Wrz 2015
Posty: 22
Skąd: Muszyna
Wysłany: 2015-09-26, 16:19   

No więc udało mi się rozwiązać problem z niedziałającym centralnym zamkiem przy podłączeniu brzeczka. Pomogło wlutowanie diody prostowniczej szeregowo w układ czyli zaporowo od - do +.
Szukałem też oryginalnego brzęczka ale niestety nie znalazłem gdzie jest zamontowany. Pod licznikiem nie ma, nie widzę go też nigdzie w obrębie skrzynki bezpiecznikowej.
 
 
Darek

Dołączył: 25 Wrz 2015
Posty: 121
Skąd: Głowno
Wysłany: 2015-09-27, 19:18   

W zegarach jest przy wyświetlaczu
_________________
M201, było M301 , było L501
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 8