Forum Daihatsu Strona Główna Forum Daihatsu
Forum poświęcone tematyce aut japońskiej marki Daihatsu.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Sirion 1 nie działa szyba elektryczna kierowcy
Autor Wiadomość
Sirionjpn 

Samochód: Sirion 1
Dołączył: 24 Wrz 2017
Posty: 29
Skąd: Zielona Góra
  Wysłany: 2017-09-24, 15:26   Sirion 1 nie działa szyba elektryczna kierowcy

Witam serdecznie!

Jestem nowym posiadaczem Siriona 1.0 z 2001 oraz nowym forumowiczem :)
Pełna elektryka jednak nie wszystko działa jak należy.
Problem: szyba kierowcy
Objawy: szyba opuszcza i poodnosi się kilka razy następnie staje. Po odczekaniu około minuty znów to samo, działa i nagle przestaje. Wygląda to tak jakby kończyła się bateria ;) czyli coraz wolniej idzie do góry i staje. Po chwili normalnie się zamyka, otwiera i znów staje. Kupiłem już auto z tym problemem.

Objawy takie same na włączonym i wyłączonym silniku.
Panel z przyciskami rozebrałem, przeczyściłem, pozostałe szyby działają prawidłowo.
Rozebrałem tapicerkę drzwi jednak nie mam pojęcia co dalej - widzę silniczek jakaś część nad nim (niewidoczne) jest ciepła na dotyk.

Nie wiem co miałbym dalej sprawdzić - być może ktoś miał już podobne objawy.
martwi mnie ewentualna wymiana silnika - mechanizm jest w środku drzwi nic nie widać.

Z góry dziękuję za pomoc!
 
 
Joki 
Administrator


Samochód: Suzuki Baleno
Dołączył: 17 Wrz 2015
Posty: 1939
Skąd: Białystok
Wysłany: 2017-09-24, 16:17   

Brzmi jak padnięte wyłączniki krańcowe. O ile w ogóle są bo może jest detekcja natężenia prądu zamiast krańcówki.
Zerknę w schemat wieczorem i pomyślę co może być.
_________________
Sebastian
http://logado.pl
 
 
Sirionjpn 

Samochód: Sirion 1
Dołączył: 24 Wrz 2017
Posty: 29
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2017-09-24, 17:16   

Krańcowe - nie pisałem tego bo nie byłem pewien - ale mam wrażenie, że jak otworzyłem lub zamknąłem szybę do końca to następne otwieranie/zamykanie właśnie stawało. Chociaż nie zauważyłem jednoznacznie tej prawidłowości (jeśli to w ogóle ma związek ze słowem "krańcowe" w twojej wypowiedz ;)

Dodam tylko, że przy szybie kierowcy jako jedynej jest automatyczne domykanie (powinno być bo nie działa).
 
 
Joki 
Administrator


Samochód: Suzuki Baleno
Dołączył: 17 Wrz 2015
Posty: 1939
Skąd: Białystok
Wysłany: 2017-09-24, 21:15   

Tam jednak nie ma wyłączników krańcowych. Zobacz na schemat:

Tylko jak jest rozpoznawane zamknięcie szyby kierowcy i wyłączane zasilanie silnika po automatycznym zamknięciu? To dla mnie zagadka. Na schemacie nie widzę nic co mogłoby za to odpowiadać. Być może krańcówki są wbudowane w silnik? To wyjaśniałoby ich brak na schemacie. I tak to musi działać bo zasilanie jednej strony na silnik idzie cały czas. Druga strona może być dołączana i podtrzymywana do czasu zadziałania krańcówki, przekaźnikiem wzbudzanym drugim stopniem dźwigni. Przekaźnik i krańcówka muszą być w silniku/przekładni. Czyli albo wymieniasz cały napęd szyby kierowcy albo rozbierasz i szukasz przyczyny.
_________________
Sebastian
http://logado.pl
 
 
Sirionjpn 

Samochód: Sirion 1
Dołączył: 24 Wrz 2017
Posty: 29
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2017-09-24, 21:22   

Chodziło mi o automatyczne domykanie, że raz naciskasz a szyba sama się domyka.
Domykania po wyłączeniu silnika raczej nie ma.
Nie mam pojęcia co to może być.
 
 
Joki 
Administrator


Samochód: Suzuki Baleno
Dołączył: 17 Wrz 2015
Posty: 1939
Skąd: Białystok
Wysłany: 2017-09-24, 21:36   

Domykanie po użyciu drugiego stopnia dźwigni jest prawdopodobnie realizowane tak jak napisałem. Przekaźnik i krańcówka w silniku/przekładni napędu szyby kierowcy. Jeśli dźwignia i jej styki w panelu na drzwiach kierowcy są sprawne a domykanie się nie włącza to znaczy, że nie działa przekaźnik podtrzymujący zasilanie silnika. Skoro jednak chodzi cały czas góra/dół zapętlony to raczej winny jest niedziałający wyłącznik krańcowy, który powinien przekaźnik odłączyć po zamknięciu szyby. To może być też jakiś przekaźnik elektroniczny. I pewnie tak jest skoro zwalnia i w końcu się zatrzymuje. Ma zapewne wbudowane zabezpieczenie przeciw otwieraniu/zamykaniu w nieskończoność po awarii wyłącznika krańcowego?
_________________
Sebastian
http://logado.pl
 
 
Sirionjpn 

Samochód: Sirion 1
Dołączył: 24 Wrz 2017
Posty: 29
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2017-09-25, 08:20   

Chodzi zatem raczej o przekaźnik podtrzymujący zasilanie silnika - chyba źle się wyraziłem - szyba działa i domyka się oraz otwiera się zatrzymując - gdy trzymam przycisk. Nie jest tak, że sama chodzi góra dół. Jednak możliwość otwarcia i zamknięcia nagle kończy się i szyba staje np w połowie. Nie ma problemu z zatrzymaniem szyby na krańcach/domknięciu (jeśli działa).

Przy przełączaniu włącznikiem słychać przeskoki przekaźnika - jednak nie udało mi się tak przełączyć aby szyba sama się domknęła lub otworzyła - trzeba trzymać. Czyli to domykanie nie działa.
 
 
Joki 
Administrator


Samochód: Suzuki Baleno
Dołączył: 17 Wrz 2015
Posty: 1939
Skąd: Białystok
Wysłany: 2017-09-25, 12:51   

To co słychać to raczej tylko zapadka drugiego poziomu dźwigni przełącznika szyb. Przekaźnik jest raczej niesłyszalny.
_________________
Sebastian
http://logado.pl
 
 
EVgarage 

Samochód: Sirion M1, Cuore L7
Dołączył: 04 Mar 2017
Posty: 282
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-09-25, 13:47   

Problem bardzo dziwny.
Co do konstrukcji układu to nie ma żadnych krańcówek, nigdzie. Automat odpowiadający za opuszczenie szyby bez trzymania guzika jest w obudowie przełączników i tam jest przekaźnik, który tym steruje. U mnie jak jest cisza słychać jak się wyłącza jakieś pół s po zamknięciu szyby więc pewnie działa przez wykrycie przeciążenia elektrycznego.
_________________
Blog EV: https://www.facebook.com/evgaragepl/
 
 
EVgarage 

Samochód: Sirion M1, Cuore L7
Dołączył: 04 Mar 2017
Posty: 282
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-09-25, 13:48   

Ja bym zaczął od demontażu panela z przełącznikami i sprawdzeniu, czy napęd działa "na krótko". Stawiam, że problem wynika z defektu sterownika właśnie.
_________________
Blog EV: https://www.facebook.com/evgaragepl/
 
 
Joki 
Administrator


Samochód: Suzuki Baleno
Dołączył: 17 Wrz 2015
Posty: 1939
Skąd: Białystok
Wysłany: 2017-09-25, 15:50   

Faktycznie coś tam na tej płytce z przełącznika mi było... Aż pójdę do piwnicy i wygrzebię jeden. Tylko dlaczego nie uwzględnili na schemacie? No i co odpowiada za wykrywanie przeciążenia? Trochę za mało tego.
_________________
Sebastian
http://logado.pl
 
 
EVgarage 

Samochód: Sirion M1, Cuore L7
Dołączył: 04 Mar 2017
Posty: 282
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-09-25, 18:29   

Wszystko jest w panelu z przełączniczkami więc jak nie działa to się wymienia. Nie ma potrzeby umieszczać tego na schemacie samochodu.
 
 
waldi 

Dołączył: 28 Cze 2017
Posty: 55
Skąd: Olecko
Wysłany: 2017-09-27, 21:34   

Elektronika jest w panelu, głównie układy nadprądowe. Jednak najpierw na krótko (na gnieździe) bym pomęczył szybę, aby wykluczyć silnik czy złącza. To wygląda na jakąś termiczną sprawę.
 
 
Sirionjpn 

Samochód: Sirion 1
Dołączył: 24 Wrz 2017
Posty: 29
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2017-09-29, 21:23   

Dajcie znać, jak podpiąć na krótko do złączki od przycisków to sprawdzę wówczas zostanie panel przełączników. To wygląda jakby prąd znikał jak w baterii lub rozładowującym się kondensatorze.
 
 
waldi 

Dołączył: 28 Cze 2017
Posty: 55
Skąd: Olecko
Wysłany: 2017-10-01, 13:50   

Jest na schemacie powyżej P23 i P24 styki silnika, kolory też o można odczytać. P22 to plus a Z61 to masa. Podajemy naprzemiennie czy w górę ma iść czy w dół. Za długo na krańcach nie trzymać bo ograniczenia prądu nie mamy. Zasilanie można wziąć prosto z akumulatora (kable i styki się wykluczy), ale też ostrożnie, żeby zwarcia nie zrobić (brak bezpiecznika)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 8